پروتکل HTTPS

پروتکل HTTPS

حفاظت از وب سایت با استفاده از  پروتکل HTTPS

پروتکل HTTPS چیست؟ شاید تا به حال نام پروتکل HTTPS را شنیده باشید ولی ندانید که کار این پروتکل چیست و چه کمکی می تواند به ما کند. پس همراه ما باشید تا در ادامه با این پروتکل بسیار مهم آشنا شوید.

پروتکل HTTPS مخفف کلمه Hypertext Transfer Protocol Secure می باشد. در واقع یک پروتکل امن ارتباطی برای انتقال اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری به ویژه اینترنت است. می توان گفت که مهم‌‏ترین هدف برای استفاده از این پروتکل تعیین هویت سایت، حفاظت از حریم خصوصی و یکپارچگی انتقال داده‌ها است.

در سال های گذشته گوگل به شدت بر اهمیت رمزگذاری HTTPS برای وبسایت‌ها تأکید کرد. جالب است بدانید که بر اساس اعلام گوگل این پروتکل روی رتبه‌ موتورهای جستجو تأثیر مثبت می‌گذارد. درواقع هدف گوگل و شرکت‌های بزرگ اینترنتی، بالا بردن امنیت وب و از بین بردن پروتکل‌های قدیمی و نا امن (HTTP) است.

در ابتدا این پروتکل فقط برای انجام تراکنش‌های بانکی و ارسال ایمیل‌های مهم استفاده می‌شد اما با گذشت زمان، استفاده از این پروتکل افزایش چشم گیری یافت.

پروتکل HTTPS چه مزایا و معایبی دارد؟

  • مزایا: از مزایای این پروتکل می‌توان به افزایش سرعت انتقال داده‌ها و امنیت بالا اشاره کرد. همچنین این پروتکل را می‌توان یکی از مهم‌‏ترین فاکتور‌های SEO نام برد؛ اما مزیت اصلی HTTPS در زمینه امنیت است. زیرا از اطلاعات و حریم خصوصی کابران در برابر هکرها محافظت می‌کند، به همین منظور می‌تواند اعتماد کاربران و مشتریان را افزایش ‌دهد.
  • معایب: یکی از معایب این پروتکل، دشوار بودن انتقال لینک‌ها از HTTP به HTTPS و موارد فنی است که خیلی از مبتدیان را با مشکل مواجه کرده. همچنین این پروتکل ممکن است سرعت بارگذاری وبسایت را کاهش دهد (البته محدودیت اینترنت ایران را می‌توان دلیل این مشکل دانست.)

پروتکل HTTPS چگونه وبسایت را امن می‌کند؟

  • یک مرورگر برای اتصال به یک وبسایت با این پروتکل درخواستی ارسال می کند و از وبسایت می‌خواهد خودش را معرفی کند.
  • سپس وبسایت یک کپی از گواهی SSL برای مرورگر ارسال می کندو
  • در مرحله بعد مرورگر هویت و اعتبار گواهی ارسالی را مورد بررسی قرار می دهد تا اطمینان خاطر پیدا کند که گواهی SSL معتبر است یا خیر.
  • اگر گواهی SSL ارسال معتبر بود سایت تاییدیه دیجیتالی را بررسی و امضا می‌کند تا وبسایت به صورت رمزگذاری HTTPS شروع به نمایش داده شود.
  • و در پایان داده‌های رمزگذاری شده توسط کاربر، بین مرورگر و وبسایت به اشتراک گذاشته می‌شود.

آیا استفاده از این پروتکل باعث امن شد کامل وبسایت خواهد شد؟

در پاسخ به این پرس باید گفت که HTTPS تنها یکی از فاکتورهای تامین امنیت برای سایت می باشد. تا از اطلاعات کاربران و وبسایت شما محافظت کند. ولی اگر شما فاکتورها و موارد دیگر امنیتی را برای سایت خود رعایت نکرده اید، استفاده از HTTPS تقریباً بی‌فایده بوده است.

روش تشخیص HTTPS ؟
برای اینکه بدانیم وب سایت ما این پروتکل را دارد یا خیر ابتدا باید در مرورگر به بتدای آدرس عبارت (//:https) را اضافه کنیم. اگر یک قفل سبز را در کنار (//:https) مشاهده شد بدین معنا است که وبسایت شما امن است و از این پروتکل استفاده می‌کند.

ولی گر قفل سبز را مشاهده نکردید، لازم است برای دریافت HTTPS اقدام کنید. لازم به ذکر است که HTTPS از طریق گواهی SSL بدست می‌آید و برای استفاده از این پروتکل در وبسایت،‌ شما باید یک گواهینامه SSL را خریداری نمایید و یا از گواهینامه‌های رایگان استفاده کنید و پس از دریافت گواهی، آن را روی سرور سایت نصب کنید.

کلام آخر …
اگر شما مالک وبسایتی هستید و تاکنون از پروتکل HTTPS استفاده نمی‌کنید، بهتر است همین امروز به فکر تهیه آن باشید و وبسایت خود را امن کنید و از ویژگی مفید آن لذت ببرید.

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

download free uapkmod,action game apk mod, android apps apk mod